حجم بهره گیری از فناوری اطلاعات به سرعت در حال گسترش می باشد و این امر اهمیت این موضوع را نزد سازمان­ها بیشتر کرده می باشد. فناوری اطلاعات به عنوان محور تشکیل جوامع اطلاعاتی، مورد توجه اکثر سازمان­ها قرار گرفته، به گونه­ای که از جایگاه خاصی در برنامه توسعه برخوردار شده می باشد. جوامع و سازمان­ها، به شرط آنکه قادر به توسعه دانش در بستر فناوری اطلاعات و ارتباطات باشند، می­توانند به توسعه خود امیدوار باشند. بدین مقصود جوامع و سازمان­ها در زمینه ورود به عرصه­های مختلف دیجیتال در حال برنامه ریزی هستند و ارزیابی از آمادگی برای سنجش اندازه و سطح موفقیت آنها از اهمیت ویژه برخوردار می باشد (موحدی و یاقوتی،1388).

بعضی سازمان­ها بدون آماده کردن پیش­نیازهای لازم، به بهره گیری از تجارت الکترونیکی و بازارهای الکترونیکی روی آورده­اند که باعث ایجاد معضلات عدیده­ای برای آنها شده می باشد. به­خصوص در مورد بنگاه­های کوچک و متوسط با در نظر داشتن بنیه مالی پایین، چنانچه در بهره گیری از بازارهای الکترونیکی دچار مشکل شوند، تاثیر این معضلات بر آنها بیشتر خواهد بود. بر این اساس لازم می باشد آغاز اندازه آمادگی بنگاه­ها برای شرکت در بازارهای الکترونیکی در ابعاد مختلف سنجیده گردد و چنانچه آمادگی لازم برای بهره گیری از این بازارها را داشتند، به دنبال آن بروند تا از شکست آنها جلوگیری گردد و در صورتی­که آمادگی لازم در بعضی ابعاد وجود نداشت، به بهبود و مهیا کردن پیش­نیازهای لازم بپردازند (یزدانی،1389).

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

بر این اساس در بخش اول برای مطالعه ادبیات موضوع آغاز گذری بر مفاهیم پایه موضوعی در حوزه تجارت الکترونیکی خواهد گردید و پس از آن به­گونه خاص به مطالعه بازارهای الکترونیکی به عنوان یکی از زیربخش­های مهم و در حال توسعه و زیر ساخت اصلی تعاملات تجاری تحت وب تجارت الکترونیکی پرداخته می­گردد. هم­چنین مدل­های مطرح موجود در حوزه اریابی آمادگی الکترونیکی مورد مطالعه قرار می­گیرد. در ادامه با مروری بر شرکت­های کوچک و متوسط و مفاهیم مرتبط با آن، به مطالعه شرکت­های کوچک و متوسط در صنعت فرش کشور و تأثیر تجارت الکترونیکی و بازارهای الکترونیکی در آن پرداخته شده و در بخش دوم، مهم­ترین پژوهش­های داخلی و خارجی انجام شده مرتبط با موضوع پژوهش را با دیدگاه انتقادی مورد مطالعه قرار می­گیرد.

2-2. تجارت الکترونیکی[1]

به­کارگیری نوآوری­های فناوری در زمینه­های تجاری تأثیرات شگرفی داشته می باشد .به­کارگیری نوآوری­های فناوری نوعی تغییر می باشد که بر فراگردها و اجزای نظام تجاری تأثیرگذار بوده و جهت این تاثیرات نیز معمولا مثبت می باشد. یکی از نوآوری­های مذکور به­کارگیری ابزارهای الکترونیکی و به­ویژه اینترنت در نظام تجاری می باشد. این نوآوری و تغییر که تجارت الکترونیکی نام دارد، مزایای متعددی برای سازمان­ها به همراه دارد، به همین دلیل بسیاری از شرکت­ها نسبت به بهره گیری از آن تمایل دارند (حاج کریمی و عزیزی،1387(.

به­کارگیری تجارت الکترونیکی اکنون یک گزینه اختیاری نیست، بلکه نوعی اجبار می باشد و شرکت­ها ناگزیر از به­کارگیری آن هستند. اگر­چه بیشتر مبادله­های تجاری هنوز از طریق مجاری مرسوم انجام می گیرد، شمار مصرف­کنندگان و موسسه­های بازرگانی که در حال بهره گیری از اینترنت برای تجارت الکترونیکی هستند، رو به افزایش می باشد. برای شناسایی عوامل موثر بر به­کارگیری تجارت الکترونیکی آغاز بایستی مفهوم تجارت الکترونیکی را شناخت (seyal et.al,2004).

مقصود از تجارت الکترونیکی، بهره گیری از اینترنت و وب برای انجام تجارت می باشد. به­عبارت کلی­تر، تجارت الکترونیکی یعنی اینکه تبادلات تجاری را به­صورت دیجیتالی بین سازمان­ها و افراد انجام دهیم. یعنی انجام تبادلات از طریق اینترنت و وب. تجارت الکترونیکی فرایند خرید و فروش کالاها به­صورت الکترونیکی می­باشد و از تراکنش­های کسب و­کار رایانه­ای، اینترنت و دیگر فن­آوری­های شبکه­ای دیجیتالی بهره گیری می­کند. تجارت الکترونیکی شامل بازاریابی، پشتیبانی مشتریان، تحویل و پرداخت می­گردد (Laudon,2010). تجارت الکترونیکی، خرید و فروش از طریق اینترنت می باشد (Chaffy,2002).

OECD[2] نیز تجارت الکترونیکی را به این شکل تعریف می کند: تجارت الکترونیکی مبادله الکترونیکی می باشد که خرید یا فروش کالاها و خدمات بین شرکت­ها، افراد، دولت­ها و سایر بخش­های عمومی و خصوصی را شامل شده و از طریق شبکه­های کامپیوتری هدایت می­گردد. یکی از محققان اظهار می­دارد «تجارت الکترونیکی عبارت می باشد از فناوری ، پردازش و عملیاتی که در زمان مبادلات تجاری به­صورت خودکار در شبکه­ها و با بهره گیری اطلاعات انجام می شود» (Hiratsu,2002).

[1] Electronic commerce

[2] Organization for Economic Cooperation and Development(OECD)

برای دانلود متن کامل اینجا کلیک کنید